Słaby poziom edukacji jest związany z wysokim HbA1c w cukrzycy

Jak wynika z najnowszych badań, młode osoby z cukrzycą z wykształconych rodzin są mają większe prawdopodobieństwo, aby mieć niższe wartości HbA1c.

Amerykańskie badania, które przyjrzały się 39 nastolatkom wybranych z klinik i obozów diabetycznych, wykazały związek pomiędzy wysokim poziomem HbA1c i negatywnych doświadczeń z dzieciństwa.

Przypomnijmy – HbA1C jest frakcją hemoglobiny glikowanej której stężenie w krwi odzwierciedla poziom wyrównania cukru w okresie od dwóch do trzech miesięcy. Test HbA1C służy jako ocena skuteczności leczenia i czy pacjent dba o samokontrolę glikemii.

Uczestnicy w wieku powyżej 12 lat, wraz z rodzicami, wypełniali kwestionariusze nazwane „Badanie doświadczeń dzieci i młodzieży”. Wyniki pokazały, że 46 procent rodziców ukończyło liceum, 21 procent otrzymało jakąś formę wyższego wykształcenia i 13 procent ukończyło uczelnie z dyplomem.

Odkrycia sugerują, że poziom wykształcenia rodziców został powiązany z poziomem HbA1c ich dziecka.

Dzieci rodziców z co najmniej szkoły średniej miały istotnie niższe średnie stężenia HbA1c w porównaniu z tymi, których poziom edukacji jest niższy niż średnie wykształcenie.

Dr Vanessa Davis ze szpitala Johna H. Stroger Jr. z Cook County w Chicago, powiedział: “Te negatywne doświadczenie dzieciństwa, obejmuje nadużycia i zaniedbanie ze strony rodziców. Ponadto przemoc domową lub nadużywanie środków odurzających przez rodziców, oraz ich nieobecność.”

Wyniki zaprezentowano na spotkaniu Akademickiej Społeczności Pediatrycznej (Pediatric Academic Societies Meeting) w Baltimore, zbieranie danych jest ciągle kontynuowane.

System A1c Now – tani i dokładny test HbA1c

System qLabs Q3. Kontroluj INR. Ciesz się życiem