Otyłość u dzieci prognozuje wczesną cukrzycę typu 2 i choroby serca w dorosłości.

W dwóch różnych badaniach przeprowadzonych w Danii odkryto powiązania między otyłością u dzieci i skłonnością do problemów zdrowotnych związanych z cukrzycą, takich jak choroby serca, udar mózgu, rak i cukrzyca typu 2 po osiągnięciu dorosłości.

Wyniki z dużych badań klinicznych zostały zaprezentowane na ostatnim europejskim szczycie na temat otyłości ( European Obesity Summit) w Szwecji. Pokazują one, że wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) u dzieci koreluje ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego i doznania wczesnego udaru mózgu jako dorośli.

Według autorów, dzieci zazwyczaj uważa się za otyłe, gdy ich percentyl BMI jest wyższy lub równy 95 względem równieśników w tym samym wieku i płci.

 

Percentyl BMI to standardowy wskaźnik pomocny w ocenie wielkości i wzorców wzrostu młodych osób. Wskazuje względne położenie wielkości BMI nastolatka, w stosunku do rówieśników w tym samym wieku oraz tej samej płci. Najwięcej rówieśników posiada percentyl o wielkości 50.

 

Pierwsze badanie wykonali naukowcy z Instytutu Medycyny Prewencyjnej i Szpitala Frederiksberg. Zostało przeprowadzone pod kątem wieku i płci dzieci, a wzięło w nim udział ponad 257,623 osób.

Dr Britt Wang Jensen i współpracownicy zauważyli, że każdy wzrost o jedną jednostkę średniego BMI w wieku 13 lat zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 9 procent i odbytnicy o 11 procent.

W drugim badaniu, z udziałem 307,677 Duńczyków urodzonych od 1930 do 1987 roku, naukowcy stwierdzili, że odchylenia od standardowego BMI odpowiadały wzrostowi ryzyka, o 26-procent u kobiet i 21 procent u mężczyzn, wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu na początku dorosłego życia.

Wyniki tego badania wskazują również na wcześnie pojawiające się skutki nadwagi i otyłości u dzieci. Szybko rozwija się miażdżyca tętnic, a także inne czynniki ryzyka, na przykład wysokie ciśnienie krwi i insulinooporność, które prowadzą do zespołu metabolicznego oraz cukrzycy typu 2.

Według Amerykańskiej Akademii Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, otyłość najczęściej rozwija się w wieku 5 – 6 lat lub podczas okresu dojrzewania. Dodatkowo badania wykazały, że dziecko, które jest otyłe kiedy ma od 10 do 13 lat, ma 80 proc. prawdopodobieństwo na bycie otyłym, również jako dorosły.

To badanie jeszcze mocniej podkreśla znaczenie utrzymania prawidłowej masy ciała w okresie dzieciństwa, aby zapobiec pojawieniu się chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i zaburzeń metabolicznych.

 
A1cNow+. Analizator hemoglobiny glikowanej.

Mogą cię zainteresować

Komentarz na temat “Otyłość u dzieci prognozuje wczesną cukrzycę typu 2 i choroby serca w dorosłości.

Comments are closed.