Refundacja aparatów i pasków do pomiaru INR w Polsce od stycznia 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 roku weszły w życie nowe zasady refundacji aparatów i pasków do pomiaru INR w Polsce. Zmiany te obejmują zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Kto ma prawo do refundacji?

Refundacja przysługuje pacjentom, którzy:

• Są leczeni antagonistami witaminy K (np. acenokumarolem, warfaryną) i wymagają regularnej kontroli wskaźnika PT/INR
  • Ukończyli 18 lat i posiadają:
  • Sztuczne mechaniczne zastawki serca
  • Migotanie przedsionków z umiarkowaną do ciężkiej stenozą mitralną
  • Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • Nie ukończyli 18 lat

Jaki jest limit refundacji?

• Aparat do pomiaru INR: 1500 zł brutto raz na 3 lata (dla osób dorosłych) / pełna refundacja (dla dzieci)
  • Paski do pomiaru INR:
  • 24 sztuki raz na 4 miesiące (dla osób dorosłych) / 120 sztuk raz na 4 miesiące (dla dzieci)
  • Refundacja 15 zł za pasek

Sprawdź dostępne analizatory i testy pomiaru krzepliwości krwi

Gdzie można zrealizować receptę?

• Receptę na aparaty i paski do pomiaru INR można zrealizować w:
  • Aptekach ogólnodostępnych
  • Sklepach medycznych
  • Punktach aptecznych w szpitalach

Jakie aparaty i paski są refundowane?

Refundowane są aparaty i paski do pomiaru INR, które posiadają odpowiednie certyfikaty i są dopuszczone do obrotu na terenie Polski. Aktualnie refundowane są aparaty marki qLabs firmy Micropoint oraz Coaguchek firmy Roche.

Więcej informacji:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA

Refundacja aparatu i pasków do badania PT INR dla dzieci i dorosłych od stycznia 2024

Uwaga:

Powyższe informacje mają charakter jedynie informacyjny. Przed zakupem aparatu lub pasków do pomiaru INR należy skonsultować się z lekarzem.

A1cNow+. Analizator hemoglobiny glikowanej.