Komórki produkujące insulinę mogą doprowadzić do nowego sposobu leczenia cukrzycy typu 1

Leczenie opierało by się na użyciu własnych komórek macierzystych danej osoby, do produkcji nowych komórek, które wykrywają cukier i produkują insulinę.

Nowa metoda tworzenia komórek produkujących insulinę może doprowadzić do pionierskiego sposobu leczenia cukrzycy typu 1, stwierdzają naukowcy.

Zespoły z Waszyngtońskiej Akademii Medycznej w St. Louis oraz Uniwersytetu Harvard informują, że nowe leczenie opiera się na użyciu własnych komórek macierzystych danej osoby, do produkcji nowych komórek, które produkują insulinę.

Są to sensacyjne odkrycia, ponieważ osoby chore na cukrzycę typu 1 nie są w stanie tworzyć własnej insuliny, więc wymagają regularnego wstrzykiwania insuliny do kontrolowania poziomu cukru we krwi.

Naukowcy zdołali wyprodukować komórki wydzielające insulinę z komórek macierzystych pobranych od osób z cukrzycą typu 1, co może potencjalnie oznaczać, że znane do tej pory zastrzyki mogą już nie być stosowane.

Testy przeprowadzone na myszach wskazują, że nowe komórki mogą wytwarzać insulinę, gdy napotkają cukier.

Główny autor badania dr Jeffrey Millman, profesor medycyny i inżynierii biomedycznej z Waszyngtońskiej Akademii Medycznej, powiedział: “W teorii, jeśli moglibyśmy zastąpić uszkodzone komórki u tych osób nowymi komórkami beta trzustki – których podstawową funkcją jest przechowywanie i uwalnianie insuliny do kontroli glukozy we krwi – pacjenci z cukrzycą typu 1, nie musieliby już stosować wstrzykiwania insuliny.

“Komórki które wyprodukowaliśmy są w stanie wyczuć obecność glukozy i w odpowiedzi wydzielić insulinę. Komórki beta znacznie lepiej radzą sobie z kontrolowaniem poziomu cukru we krwi niż jest w stanie osoba z cukrzycą”

Millman stwierdził, że trzeba przeprowadzić więcej badań w celu upewnienia się, że komórki beta pochodzących od osób z cukrzycą typu 1 są bezpieczne i nie powodują rozwoju nowotworu. Odkąd wszczepiono komórki rok temu, nie było wskazujących na to dowodów.

Millman dodał: “Istniały wątpliwości, czy możemy wyprodukować takie komórki, jeżeli pochodzą one od osób z cukrzycą typu 1. Niektórzy naukowcy uważali, że ponieważ tkanka pochodzi od pacjentów z cukrzycą, mogą wystąpić wady, które uniemożliwią nam pomoc komórką macierzystym w zróżnicowaniu się do komórek beta. Okazało się, że nie jest to problemem.”

Zdaniem Millmana komórki beta pochodzące z komórek macierzystych mogą być gotowe do badania na ludziach w ciągu od trzech do pięciu lat. Leczenie to polegać ma na implantacji komórek pod skórę osób chorych na cukrzycę.

Aby długotrwałe leczenie zakończyło się pomyślnie, komórki nadal musiałyby być chronione przed atakiem autoimmunologicznym cukrzycy typu 1, albo wszczepienia będą musiałyby być przeprowadzane w regularnych odstępach czasu.

Ponadto dodał: “To co przewidujemy jest procedurą ambulatoryjną, w której jakieś urządzenie wypełnione komórkami będą umieszczone tuż pod skórą.”

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications

 
A1cNow+. Analizator hemoglobiny glikowanej.

Mogą cię zainteresować