Stopa cukrzycowa – Jak się bronić ?

Stopa cukrzycowa a właściwie jej leczenie będzie miało specjalny program – zapewnił wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas na spotkaniu 14 Lutego 2016. Program został przygotowany przez lekarzy specjalistów diabetologów i angiologów oraz MZ. Ministerstwo przeznacza na jego realizacje 3,5 miliona złotych rozłożone na trzy lata, przeznaczone na szkolenia i wyposażenie gabinetów.

Jeśli chodzi o narodowy program zwalczania cukrzycy wiceminister Pinkas potwierdza, że jest on niezmiernie potrzebny i zapowiada, że prace nad takim programem zaczną się od nowa, bowiem oprócz diabetologów muszą w nim uczestniczyć lekarze innych specjalności zajmujący się cukrzycą. Z uwagi na to nie pojawi się wcześniej niż za rok a nawet dwa lata.

Stopa Cukrzycowa

Skarpety dla diabetyka - stopa cukrzycowa
Skarpety dla diabetyka – stopa cukrzycowa

Diabetycy muszą mocno uważać, ponieważ zespół stopy cukrzycowej jest jednym z najpoważniejszych powikłań związanych z cukrzycą. Zmiany rozwijają się często niepostrzeżenie, a nieleczone grożą amputacją – ta dolegliwość jest najczęstszą przyczyną nieurazowej utraty kończyny.

Sformułowanie stopa cukrzycowa kryje się zespół przypadłości dotykających stopę diabetyka. Szacuje się, że występuje nawet u 15 proc. osób z cukrzycą, na którą choruje ponad 2,7 mln ludzi w Polsce. Szczególnie groźna jest źle leczona cukrzyca, która prowadzi do rozwoju różnych powikłań. Na stopę cukrzycową lekarze zwracają szczególną uwagę, ponieważ w krótkim czasie może doprowadzić do inwalidztwa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) charakteryzuje tę dolegliwość jako obecność infekcji, owrzodzenia (rany) i destrukcji głębokich tkanek z cechami neuropatii (choroba nerwów obwodowych) oraz niedokrwienia o różnym stopniu zaawansowania.

Przyczyny choroby

Jedną z głównych przyczyn powstawania stopy cukrzycowej jest neuropatia czuciowo-ruchowa, która prowadzi do utraty zdolności odczuwania bólu, dotyku oraz temperatury w obrębie skóry stopy, zaburzone zostaje więc odczuwanie sygnałów nerwowych związanych z urazami. Chory nie reaguje na ucisk buta, rozwijający się odcisk albo ranę. To niebezpieczny stan, który może doprowadzić do odmrożeń czy oparzeń.

Profilaktyka

W profilaktyce zapobiegania wystąpienia stopy cukrzycowej jest podstawowa zasada, należy bardzo starannie pielęgnować stopy, nie dopuszczać do tworzenia się zrogowaceń, odcisków, uszkodzeń mechanicznych spowodowanych niewłaściwie dobranym obuwiem lub skarpetami. Skarpety dla diabetyka, powinny być wykonane z naturalnych materiałów nie syntetyczna a zrobione najlepiej z wysokiej jakości bawełny pokrytej nano-srebrem które ma właściwości antyseptyczne odkażające i antygrzybiczne. Na stopach nie rozwijają się grzyby i nie występują owrzodzenia.

 
System qLabs Q3. Kontroluj INR. Ciesz się życiem