Stan depresyjny zwiększa ryzyko zgonu w trakcie nieinsulinowego leczenia cukrzycy typu 2

Według wyników badania przeprowadzonego w Norwegi w przypadku osób z cukrzycą typu 2, którzy nie korzystają z insuliny, nasilone objawy depresji są związane z większym ryzykiem zgonu.

W badaniu wzięło udział sumie 948 uczestników. Wszyscy oni uczestniczyli w badaniach ankietowych Nord-Trøndelag Health Survey, które zostały przeprowadzone w latach 1995-97, oraz wypełnili kwestionariusze zawierające podskalę dotyczącą stanów lękowych i depresji.

Wszyscy uczestnicy u których występowała cukrzyca typu 2 i nie korzystali z terapii insulinowej, byli obserwowani przez 17 lat, lub do momentu ich śmierci.

Na początku badania, naukowcy przyjrzeli się związkom pomiędzy nasilonymi objawami stanów lękowych i depresji z śmiertelnością. Czynniki te zostały następnie skorygowane o wyznaczniki zdrowia, takie jak choroby układu krążenia, HbA1c oraz czynniki socjodemograficzne.

W okresie trwającej średnio 12 lat obserwacji, 57 procent uczestników zmarło. Okazało się, że u osób z samymi nasilonymi objawami depresji występowało zwiększonego ryzyko zgonu.

„Stwierdzenie, że depresja jest powiązana ze wzrostem umieralności jest zgodna z wynikami metaanalizy która wykazała, iż depresja jest wiązała się z 46% wyższą śmiertelnością u osób z cukrzycą,” przekazali autorzy badania.

Jednak pacjenci z nasilonymi objawami, zarówno stanów lękowych, jak i depresji, nie wykazali zwiększonego ryzyka zgonu. Ponadto, osoby z samymi nasilonymi objawami stanów lękowych w rzeczywistości wykazały niższe ryzyko zgonu i niższy poziom HbA1c.

Naukowcy zauważyli, że niższa śmiertelność w tej grupie był „po części tłumaczony niższym poziomem HbA1c. Może to być interpretowane jako uwiarygodnienie hipotezy, że nasilone objawy stanów lękowych prowadzą do zachowań, które przeciwdziałają negatywnym skutkom zdrowotnym cukrzycy typu 2”.

„Hipoteza, że nasilone objawy stanów lękowych prowadzą do zachowań, które przeciwdziałają negatywnym wpływom cukrzycy typu 2 na zdrowie, wymaga dalszych badań” stwierdzili naukowcy.

Wyniki pojawiają się w internetowym czasopiśmie PLOS ONE.

 
System qLabs Q3. Kontroluj INR. Ciesz się życiem

Mogą cię zainteresować