Poziom HbA1c jest dużo wyższy u diabetyków palących papierosy, donoszą najnowsze badania.

Jak donosi raport z najnowszych badań, dorosłe osoby z cukrzycą typu 1, które palą, mogą mieć gorsze poziomy HbA1c i wyniki metaboliczne niż osoby niepalące.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku wykazali, że palenie może również zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań naczyniowych u chorych na cukrzycę typu 1. Badanie zostało opublikowane w internetowym czasopiśmie „Diabetes Care”.

Doctor medycyny Sabine E. Hofer i jej współpracownicy przeanalizowali dane z rejestru T1D Exchange z Stanów Zjednoczonych i rejestry DVP z Niemczech i Austrii. W sumie badana grupa liczyła 20.405 osób dorosłych z cukrzycą typu 1 od co najmniej roku.

Zespół badawczy starał się ustalić związek między paleniem papierosów a skutkami metabolicznymi. Uczestników podzielono na określone grupy: jako palaczy, jeśli palili co najmniej jednego papierosa dziennie, byłych palaczy i nigdy niepalących.

U osób palących stwierdzono, że mają znacznie wyższe poziomy HbA1c w porównaniu do niepalących (odpowiednio 70 i 62 mmol/mol). Ten związek wciąż był widoczny po skorygowaniu względem płci, wieku i czasu trwania cukrzycy.

Stwierdzono również, że palacze mają wyższe poziomy trójglicerydów i cholesterolu LDL w porównaniu z niepalącymi.

„Nasze dane pokazują wyraźnie wyższy poziom HbA1c i dodatkowo niekorzystne profile lipidowe u chorych na cukrzycę typu 1, którzy palą”, powiedzieli naukowcy.

„Zaobserwowaliśmy znacznie wyższą liczbę byłych palaczy w USA, co oznacza, że interwencje w celu zmniejszenia konsumpcji tytoniu i polityka antynikotynowa są skteczniejsze w USA niż w Europie”.

Zalecanym jest aby rzucić palenie, jeśli się ma cukrzycę, ponieważ obniża to ryzyko wystąpienia długoterminowych powikłań, takich jak choroby serca.

 

Mogą cię zainteresować

Komentarz na temat “Poziom HbA1c jest dużo wyższy u diabetyków palących papierosy, donoszą najnowsze badania.

Comments are closed.