Nowoczesne leki na cukrzycę wciąż niedostępne w Polsce

Od 10 lat polscy diabetycy nie potrafią doczekać się na refundację nowoczesnych leków na cukrzycę.

Nowoczesne leki na cukrzycę
Nowoczesne leki na cukrzycę

Polska jest jedynym państwem w Unii Europejskiej, które nie refunduje nowoczesnych leków na cukrzycę – zwraca uwagę diabetolog profesor Grzegorz Dzida. Nawet kraje pogrążone w kryzysie, takie jak Grecja, dopłacają do tych leków, bo są one skuteczne, sprawdzone i bezpieczne. Co ważne skutecznie obniżają powikłania tym samym przyczyniając się obniżenia kosztów leczenia źle leczonych pacjentów.

Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego profesor Maciej Małecki wyjaśnia, że leki inkretynowe obniżają poziom glukozy we krwi, nie grożą niedocukrzeniami oraz nie powodują uciążliwych skutków ubocznych, jak wzrost masy ciała. A co najważniejsze pozwalają na odsunięcie w czasie insulinoterapii.

Prezes Federacji Pacjentów Polskich Stanisław Maćkowiak podkreśla, że koszt leków inkretynowych to kilkaset złotych miesięcznie i chorych nie stać na to, żeby płacić za taką terapię z własnej kieszeni.

Według szacunków ekspertów kilkadziesiąt tysięcy diabetyków wymaga leczenia preparatami inkretynowymi. W Polsce na cukrzycę cierpi prawie 2,5 – 3 miliony osób, z tego jedna trzecia nie zdaje sobie sprawy, że jest chora.

 
System qLabs Q3. Kontroluj INR. Ciesz się życiem

Mogą cię zainteresować