Czy technika medytacyjna może poprawić zarządzanie cukrzycy typu 1?

Naukowcy ze Szkocji rozpoczynają dwuletnie badania żeby dowiedzieć się czy technika medytacyjna nazywana mindfulness może sprawić aby osoby z cukrzycą typu 1 mogły lepiej sobie z nią radzić.

Mindfulness, to technika medytacyjna oraz przede wszystkim sposób podejścia do życia. Niestety w języku polskim nie ma określenia, które chociaż w przybliżeniu odpowiadałoby znaczeniu mindfulness. Czasem wyraz tłumaczony jest w języku polskim, jako “uważność”, “uważna obecność” lub też “pełnia obecności”, jednak z braku definicji w języku polskim zwykle zachowuje się oryginalne słowo.

Mindfulness odnosi się do ćwiczenia umysłu, technika przeznaczona jest głównie dla osób, które nie radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, choć nie tylko. Trening mindfulness może okazać się pomocny także w przypadku depresji, uzależnień czy zaburzeń odżywiania.

Mindfulness jest techniką, która jest zalecana w Wielkiej Brytanii do leczenia osób z depresją.

To nowe badanie ma na celu przeanalizowanie, w jaki sposób technika medytacyjna ma wpływ na dorosłych z cukrzycą typu 1 z wysokim poziomem glukozy we krwi. Pacjenci będą uczestniczyć w zajęciach grupowych z techniki medytacyjnej w trakcie jednego wieczoru w tygodniu przez dwa miesiące, a także ćwiczyć mindfulness w domu.

Według fundacji Diabetes Scotland ponad 75 procent osób z cukrzycą typu 1 w UK ma trudności z radzeniem sobie ze swoją chorobą.

Główny badacz, dr Andy Keen, psycholog zdrowia, specjalizujący się w cukrzycy na Uniwersytecie Aberdeen i NHS Grampian, uważa, że technika medytacyjna może złagodzić “istotne przeszkody w efektywnym zarządzaniu cukrzycą”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen obecnie badają, czy mindfulness może prowadzić do obniżenia poziomu glukozy we krwi, zmniejszenia stanu lękowego i depresji.

Dr Keen dodał: “Oba te stany sprawiają, że radzenie sobie z cukrzycą jest jeszcze trudniejsze.”

„Na przykład ludzie, którzy zmagają się z stanami lękowymi mają wysoki poziom hormonów stresu, takich jak adrenalina i kortyzol, a te powodują uwolnione glukozy do krwiobiegu, co zwiększa jej poziom we krwi.”

 
A1cNow+. Analizator hemoglobiny glikowanej.

Mogą cię zainteresować