Aktywność fizyczna zwiększa ryzyko nocnej hipoglikemii u dzieci

Badanie za pomocą czujników do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) pokazało, jak ćwiczenia mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nocnych hipoglikemii u dzieci z cukrzycą typu 1.

Do badania użyto danych, które uzyskano od 59 dzieci z cukrzycą typu 1 w wieku od dwóch do 17 lat. Z czego 29 dzieci stanowili chłopcy, a 22 dziewczynki. U uczestników HbA1c wahało się pomiędzy 49 a 81 mmol/mol (6,6 do 9,6%).W tym czasie 36 dzieci korzystały z insulinoterapii intensywnej, a kolejne 15 używały pomp insulinowych.

Dzieci nosiły czujniki ciągłego monitorowania glikemii przez sześć kolejnych dni. Dzięki temu naukowcom udało się uzyskać dane z, w sumie, 306 nocy w trakcie których używano czujnika CGM. Noszone czujniki CGM cały czas zbierały wyniki ale nie wyświetlały ich na bieżąco. Uzyskane dane ściągnięto z urządzeń dopiero po zakończeniu tej części badania.

Dzieci nosiły akcelerometr do pomiaru poziomu ich aktywności fizycznej w ciągu dnia. W tej grupie dzieci zdefiniowano nocną hipoglikemię jako stężenie glukozy poniżej 3,7 mmol/l.

Hipoglikemia to znaczny spadek poziomu cukru we krwi. Ma to silny wpływ na mózg, ponieważ potrzebuje glukozy, a nie ma możliwości magazynowania jej. Spadek dostawy cukru do mózgu powoduje znaczne zaburzenia w jego pracy, a nawet obumieranie. Długo utrzymująca się hipoglikemia, może być nawet przyczyną śmierci.

 

Nocna hipoglikemia wystąpiła w trakcie 97 z 306 nocy (32,7% z wszystkich nocy). W ich trakcie czas trwania epizodów hipoglikemii waha się od 10 minut do ponad 11 godzin.

Dokładny odsetek czasu trwania hipoglikemii w trakcie nocy

  • 36% epizodów trwało mniej niż godzinę
  • 34% trwały od jednej do trzech godzin
  • 24% trwały od trzech do sześciu godzin
  • 6% trwało ponad sześć godzin

W sumie odnotowano 128 epizodów hipoglikemii, ale tylko osiem z nich zostało zauważonych przez dzieci.

Wpływ aktywności fizycznej i stężenia glukozy przed snem.

Wyniki wykazały, że godzina aktywności fizycznej, oznaczonej jako, od umiarkowanej do intensywnej, zwiększa ryzyko wystąpienia nocnej hipoglikemii o 58%. Za to godzina intensywnej aktywności fizycznej zwiększa to ryzyko, aż o 82%.

Innym kluczowym czynnikiem, związanym ze znacznym wzrostem nocnych hipoglikemii, był poziom glukozy przed snem. Pójście spać z poziomem glukozy poniżej 6 mmol/l zostało powiązane z 2,5-krotnie większym ryzykiem wystąpienia nocnej hipoglikemii.

W publikacji badania naukowcy zwracają uwagę: “Nasze dane wskazują, że u dzieci z cukrzycą, nocna hipoglikemia jest bardzo częsta, najczęściej bezobjawowa i często trwająca kilka godzin. Można zidentyfikować dwa silne czynniki wpływające na ryzyko, niskie stężenie glukozy przed snem i aktywność fizyczna w trakcie dnia “.

Dodano również: “Dzieci z cukrzycą powinny być zachęcane do uczestnictwa w sporcie, ale muszą być przeszkolone, jak zapobiec hipoglikemii, ponieważ poziom glukozy przed snem, mniejszy lub równy 6 mmol/l, zwiększa, więcej niż dwukrotnie, ryzyko nocnej hipoglikemii. Obowiązkowe powinno być pouczanie pacjentów aby zwiększyli spożycie węglowodanów, dostosowywali dawki insuliny i sprawdzali w nocy poziom glukozy we krwi, zwłaszcza po wysiłku”.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Bazylei i Zurychu, w Szwajcarii i zostało opublikowane w lipcowym numerze czasopisma “Diabetes Care”.

 
System qLabs Q3. Kontroluj INR. Ciesz się życiem

Mogą cię zainteresować

Komentarz na temat “Aktywność fizyczna zwiększa ryzyko nocnej hipoglikemii u dzieci

Comments are closed.